تهران اقدسیه / تهران نارمک
هر روز هفته 24 ساعته

قرارداد اجاره خودرو

قرارداد اجاره خودرو چیست

قرارداد اجاره خودرو قراردادی است که تضمین می‌کند شما در قبال دریافت خودرو و اجاره آن مبلغی را پرداخته‌اید و علاوه بر آن چک ودیعه‌ای داده‌اید تا در انتها مدت‌زمان اجاره خودرو به شما بازگردانده شود. همچنین لازم به ذکر هست که عقد قرارداد هنگام اجاره خودرو الزامی است. دلیل الزامی بودن آن این دو دلیلی است که الآن به شما می‌گویم. دلیل اول این است که در گذشته بسیاری از افراد خودرو را بدون قرارداد اجاره می‌کردند و بعداً می‌دزدیدند. دلیل دیگر این است که بستن قرارداد خودرو باعث می‌شود که همه چی با برنامه‌ریزی پیش برود و مانع ایجاد مشکلات حقوقی و مالی و اختلال در روند اجاره می‌شود.

چرا به اجاره خودرو نیاز داریم؟

برای همه ماها پیش‌آمده است، که خودمان را گاهی در شرایطی پیدا کنیم که نیازمند خودرویی برای حمل نقل ببینیم. برای اجاره خودرو دلایل مختلفی وجود دارد، برای مثال ممکن است خودروی شخصی ما مشکلی برایش پیش‌آمده باشد و چند روزی در مکانیکی و تعمیرگاه باشد. در این هنگام حمل‌ونقل با تاکسی یا حتی حمل‌ونقل عمومی بسیار دشوار است. از دیگر دلایل مهم اجاره خودرو به‌صرفه بودن آن نسبت به اجاره تاکسی است. به همین دلیل خیلی از اوقات پیش می‌آید که ما به اجاره خودرو نیاز داشته باشیم تا بتوانیم به‌راحتی به نقاط دور و نزدیک برویم.

مهم‌ترین نکات حقوقی در متن قرارداد اجاره خودرو

هر قراردادی دارای نکات مهمی است از قرارداد استخدام گرفته تا قرارداد اجاره خودرو و ملک همگی دارای نکات ریزودرشت می‌باشند. مهم‌ترین نکاتی حقوقی در متن قرارداد اجاره خودرو که شما باید به آن‌ها توجه بیشتری داشته باشید این چند نکته‌ای است که الآن خدمت شما عرض می‌کنم. اول‌ازهمه باید توجه داشته باشید که آیا مالک اصلی خودرو خود شخص است یا خیر زیرا ممکن است خودرو دزدیده‌شده باشد. نکته دیگر این است که به مشخصات خودرو دقت کنید که آیا مطابق همان چیزی است که شما می‌خواهید اجاره کنید. آخرین نکته که باید به خدمت شما عرض کنم این است که به مبلغ اجاره خودرو دقت کنید زیرا گاهی اوقات مشکلاتی در این موضوع پیش می‌آیند ولی به‌راحتی قابل‌حل هستند.

مدارک موردنیاز قرارداد اجاره خودرو چیست

هیچ قراردادی!! تکرار می‌کنم هیچ قراردادی!! بدون ارائه دادن چند مدرک امکان‌پذیر نمی‌باشد مگر آنکه آن قرارداد غیرقانونی و به زیان شما باشد. برای عقد قرارداد اجاره خودرو نیز شما به چند مدرک لازم دارید، مدارک موردنیاز قرارداد اجاره خودرو شامل چند مدرک بسیار ساده است که همه ماها می‌توانیم آن را به‌راحتی فراهم کنیم. این مدارک شامل کارت ملی، شناسانه یا کپی آن، گواهی‌نامه و چک ودیعه می‌باشد و همچنین لازم است شما حداقل 20 سال سن داشته باشید. نکته مهم لازم به ذکر این است که گواهی‌نامه راهنمایی و رانندگی مهم‌ترین مدرکی است که شما باید برای اجاره خودرو فراهم کنید و بدون آن اجاره خودرویی صورت نمی‌گیرد!

قرارداد اجاره خودرو روزانه

گاهی اوقات ممکن است که ما فقط بخواهیم برای یک یا دو روزی خودروی را اجاره کنیم. ازاین‌رو خبرهای بسیار خوب و دلگرم‌کننده برای شما دارم. شرکت اجاره خودرو ما ازجمله شرکت‌هایی است که حتی به‌صورت روزانه خودرو نیز اجاره می‌کند. شرایط عقد قرارداد اجاره خودرو روزانه چندان تفاوتی با قراردادهای هفتگی ماهیانه و حتی سالیانه ندارد و می‌شود گفت که مهم‌ترین تفاوت آن با دیگر قراردادها مبلغ آن و مدت‌زمان آن است. در قرارداد اجاره خودرو روزانه مبلغی که باید پرداخت کنید به‌عنوان اجاره یک روز کمی بیشتر است دیگر قراردادها است و این به دلیل مدت‌زمان کمی است که شما خودرو را اجاره می‌کنید.

بیمه خودرو و سرنشینان در قرارداد اجاره خودرو

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اجاره خودرو در هر جای دنیا ایمنی سرنشینان خودرو و خود خودرو است. با بیمه خودرو شما دیگر لازم نیست نگران خودرو باشید و حتی اگر تصادفی پیش بیاید، شما به دلیل داشتن بیمه خودرو نگرانی ندارید، چون بیمه مسئولیت این تصادف را بر عهده می‌گیرد و مخارج آن را می‌پردازد. با داشتن بیمه سرنشینان خودرو که بسیار مهم‌تر از بیمه خودرو می‌باشد شما دیگر هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشید زیرا اگر تصادفی پیش بیاید و شما مجروح شوید و یا آسیب ببینید بیمه مخارج را می‌پردازد. با پرداخت بیمه خودرو و سرنشینان خودرو شما دگر نگرانی نداشته باشید و با خیال راحت به رانندگی خود بپردازید.

مالیات و هزینه‌های جاری در قرارداد اجاره خودرو

در هر قراردادی هزینه‌هایی وجود دارد که افزون بر مبلغ کل از شما گرفته می‌شود. یکی از معروف‌ترین این هزینه مالیات است. در اجاره خودرو مالیات مختلفی از شما گرفته می‌شود برای مثال می‌توان به مالیات خودروهای لوکس اشاره کرد و چند مالیات دیگر که به‌صورت کلی در قراردادهای اجاره خودرو درج‌شده‌اند تا شما آن‌ها را مشاهده کنید. مالیات و هزینه‌های جاری در قرارداد خودرو یک مزیت مهم دارد و آن این است که به اجاره‌کننده خودرو ثابت می‌کند که موسسه‌ای که او از آن خودرو اجاره می‌کند کاملاً قانونمند است و به‌صورت قانونی کار می‌کند. از این‌سو شما می‌توانید با خیال راحت خودرو خود را اجاره کنید و نیازی نیست که نگران عوامل مختلفی مثل مالیات و… باشید زیرا همگی آن‌ها در قراردادی که شما در ابتدا عقد کرده‌اید لحاظ شده است.

مبلغ و قیمت اجاره خودرو در قرارداد اجاره خودرو

یکی از چیزهایی که در قرارداد اجاره خودرو متغیر است مبلغ اجاره خودرو می‌باشد. مبلغ و قیمت اجاره خودرو در قرارداد اجاره خودرو به چند فاکتور بستگی دارد که الآن به خدمت شما عرض می‌کنم. اولین و مهم‌ترین فاکتور این است که خودروی که شما اجاره می‌کنید چیست؟ مسلماً خودروی که لوکس باشد هزینه اجاره آن چند برابر یک خودرو معمولی است. دومین فاکتور مهم مدت‌زمانی است که شما خودرو موردنظر اجاره می‌کنید و قطعاً هرچه شما خودرو را طولانی‌تر اجاره کنید از اجاره روزانه به‌صرفه‌تر است. آخرین فاکتور در تعیین مبلغ و قیمت اجاره خودرو در قرارداد اجاره خودرو این است که آیا شما قصد دارید خودرو خود را با راننده اجاره کنید یا خیر.

قرارداد اجاره خودرو 2 - قرارداد اجاره خودرو
قرارداد اجاره خودرو 3 - قرارداد اجاره خودرو